Nauka

Aktualności

 

OPUS 27 dla osób na każdym etapie kariery

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkurs OPUS 27 na projekty badawcze realizowane przez naukowców i naukowczynie na każdym etapie kariery.

Można starać się o granty na realizację projektów z zakresu badań podstawowych, we wszystkich dziedzinach nauki.

Wnioski przyjmowane są do 17 czerwca br., do godz. 16.00.

OPUS ma najszerszą formułę ze wszystkich konkursów NCN. Jest otwarty dla osób na każdym etapie kariery, również dla tych, którzy jeszcze nie mają stopnia doktora. Warunkiem wstępnym udziału w konkursie jest posiadanie w dorobku co najmniej jednej opublikowanej lub przyjętej do druku pracy naukowej, a w przypadku działalności naukowej w obszarze twórczości i sztuki alternatywnie przynajmniej jednego dokonania artystycznego bądź artystyczno-naukowego.

W konkursie można ubiegać się o finansowanie projektów bez udziału partnerów zagranicznych, projektów realizowanych we współpracy z partnerami z zagranicznych instytucji naukowych lub takich, które zakładają wykorzystanie przez polskie zespoły wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych. Wiosenna edycja OPUS nie uwzględnia ścieżki LAP (lead agency procedure).

Projekty mogą być rozplanowane na 12, 24, 36 lub 48 miesięcy, a w ich realizację mogą być zaangażowani badacze/badaczki na stanowiskach typu post-doc oraz senior researcher, jak również studenci/studentki oraz doktoranci/doktorantki. W kosztorysie projektu można przewidzieć także środki na zakup aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania, zakup materiałów i drobnego sprzętu, usługi obce, wyjazdy służbowe, wizyty, konsultacje lub gratyfikacje dla wykonawców zbiorowych. Budżet pojedynczego projektu OPUS nie jest limitowany odgórnie, ale kosztorys musi być zgodny z regulacjami konkursu, a wszystkie zaplanowane wydatki muszą być zasadne i niezbędne do zrealizowania założeń projektu.

Do podziału między naukowców/naukowczynie wnioskujące o granty na realizację badań w polskich jednostkach jest 450 milionów złotych.

Szczegółowe informacje o konkursie

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Regiony na Horyzoncie – Nauki o życiu w Horyzoncie Europa – spotkanie stacjonarne

Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) działający w NCBR prowadzi obecnie kampanię informacyjną Regiony na Horyzoncie. Jej celem jest zaprezentowanie bogatej oferty wsparcia świadczonego w regionach przez Horyzontalne Punkty Kontaktowe (HPK), pokazanie sukcesów jednostek z danego regionu oraz zachęcenie lokalnych środowisk do głębszego zaangażowania się w program Horyzont Europa.

W ramach powyższej kampanii Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo – Wschodnia w Krakowie zaprasza w dniu 21 marca br. na dzień

informacyjny: „Nauki o życiu w Horyzoncie Europa”.

 Miejsce: Sala konferencyjna KOTLOWNIA, Politechnika Krakowska, ul.

Warszawska 24

Godziny: 9:00 – 15:00

Podczas spotkania eksperci Krajowego Punktu Kontaktowego przybliżą ofertę konkursową Horyzontu Europa w dziedzinie nauk o życiu.

Gościem wydarzenia będzie także Członkini Zgromadzenia Misji ds. Raka (DG Research and Innovation EC) – Pani Profesor Agnieszka Sobczak – Kupiec, która przedstawi Misję Rak z punktu widzenia eksperta.

Ponadto HPK gościć będzie SOLARIS, który przedstawi swoją ofertę badawczą dla naukowców.

W trakcie spotkania wystąpią również przedstawiciele takich instytucji jak:

– Narodowe Centrum Nauki

– Przedstawicielstwo Województwa Małopolskiego w Brukseli

– LifeScience Kraków EIT Health Hub

Szczegółowy program spotkania oraz rejestracja dostępne są pod linkiem:

https://www.transfer.edu.pl/pl/szkolenie,nauki-o-zyciu-w-horyzoncie-europa,489.html?token=936d7dc8cbc6ee464d513d1e935bafc9

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Szkolenie dot. oferty konkursowej NCN

Narodowe Centrum Nauki zaprasza na szkolenie dotyczące oferty konkursowej NCN (konkursy krajowe i międzynarodowe), które odbędzie się 22 marca 2024 r. o godz. 10.00

O wydarzeniu

Spotkanie przeznaczone jest dla naukowców/naukowczyń i doktorantów/doktorantek zainteresowanych konkursami NCN, potrwa ok. 30 min. i obejmie następujące tematy:

  • konkursy krajowe, 
  • konkursy międzynarodowe, 
  • ograniczenia w składaniu wniosków,
  • harmonogram konkursów,
  • dokumentacja konkursowa – gdzie szukać informacji i jak ją czytać?

Obowiązuje rejestracja.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kolejne szkolenia dotyczące aplikowania, rozliczania i zarządzania w Horyzoncie Europa

 

 „Komercjalizacja wyników badań naukowych w programie Horyzont Europa”, które odbędzie się w formule zdalnej 14 marca 2024 r. w godz. 10.00–12.00.

Wydarzenie skierowane jest do pracowników/pracownic naukowych, doktorantów/doktorantek oraz personelu zajmującego się projektami badawczymi w szkołach wyższych i innych jednostkach naukowych.

Podczas szkolenia omówione zostaną kluczowe informacje dotyczące procesu komercjalizacji wyników badań naukowych, obejmujące m.in.:

  • cele, rodzaje i metody komercjalizacji;
  • etapy komercjalizacji: identyfikacja i wstępna selekcja rezultatów badawczych, analiza potencjału komercyjnego, tworzenie ofert technologicznych, pozyskiwanie nabywców wyników badań, wycena własności intelektualnej, negocjacje umów komercjalizacyjnych (sprzedaż, licencjonowanie), schematy finansowe;
  • rola jednostek wspierających komercjalizację, takich jak centra transferu technologii i spółki celowe uczelni;
  • kluczowe kwestie do uwzględnienia podczas planowania projektów badawczych – praktyczne wskazówki dla osób przygotowujących wnioski projektowe.

Szkolenie poprowadzą doświadczeni praktycy komercjalizacji z Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii. Po zakończeniu szkolenia będzie możliwość uzyskania indywidualnej konsultacji.

Obowiązuje rejestracja.

 

 „Gratulujemy sukcesu! – podpisywanie umowy grantowej, zarządzanie rolami w Horyzoncie Europa”, które odbędzie się w formie zdalnej, z wykorzystaniem platformy ClickMeeting, 14 marca 2024 r. w godz. 10.00–12.00.

Osoby uczestniczące w szkoleniu dowiedzą się jak postępować, gdy KE pozytywnie oceni wniosek w Horyzoncie Europa i zaprosi koordynatora oraz partnerów konsorcjum do podpisania umowy grantowej.

Przedstawiony będzie proces podpisywania umowy grantowej, wyjaśnione zostaną  jakie są role osób w przygotowanym wniosku i jak wygląda zarządzanie tymi rolami w realizowanym projekcie na Portalu Funding & tender opportunities.

Obowiązuje rejestracja.

 

„ Raporty finansowe: Co trzeba wiedzieć o realizacji i rozliczaniu projektów z »Horyzontu«”?, które odbędzie się w formule zdalnej, z wykorzystaniem platformy Webex Meetings, 20 marca 2024 r. w godz. 12.00–14.00.

Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do przedstawicieli/przedstawicielek uczelni wyższych, instytutów badawczych i przedsiębiorstw realizujących granty, a także pracowników/pracownic działów wspierających zespoły projektowe.

Osoby uczestniczące w szkoleniu poznają najistotniejsze kwestie dotyczące administrowania grantami i rozliczania wydatków w projektach programów Horyzont 2020 i Horyzont Europa. Dowiedzą się także jak prawidłowo sporządzić raport finansowy w systemie SyGMA.

Program szkolenia:

  • ogólne informacje dot. Raportowania,
  • omówienie metodologii rozliczania kosztów personelu,
  • rozliczanie pozostałych kategorii kosztów,
  • Składanie raportów w systemie Komisji Europejskiej SyGMA (demonstracja).

Obowiązuje rejestracja.

 

„Finansowanie typu Lump Sum w projektach Horyzont Europa”, które odbędzie się w formule zdalnej 22 marca 2024 r. w godz. 10.00–11.45.

W programie Horyzont Europa coraz częściej można się spotkać z finansowaniem ryczałtowym, czyli projektami typu Lump Sum. Występują one równolegle z projektami rozliczanymi w formie refundacji kosztów, do których beneficjenci zdążyli się już przyzwyczaić uczestnicząc w poprzednich programach ramowych.

W trakcie szkolenia omówiona zostanie specyfika rozliczania typu Lump Sum. Przedstawione zostaną również uwagi praktyczne, które mogą być pomocne na etapie składania wniosku oraz jego realizacji.

Rejestracja i agenda

 _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ABC wniosku projektowego w Horyzoncie Europa – szkolenia on-line

Krajowy Punkt Kontaktowy zaprasza na kolejne szkolenia online z cyklu „ABC wniosku projektowego w Horyzoncie Europa”:

  • ABC wniosku projektowego w Horyzoncie Europa – część administracyjna A, które odbędzie się 12 marca 2024 r. w godzinach od 10.00-13.30.

Podczas spotkania przedstawiona zostanie część administracyjna wniosku projektowego A: Application form (Part A), którą wypełnia się w systemie elektronicznym na portalu Funding & tender opportunities, dedykowanym programom zarządzanym centralnie przez Komisje Europejską. Osoby uczestniczące w spotkaniu dowiedzą się również, gdzie szukać dokumentów konkursowych i jak sprawdzić czy dana jednostka jest już zarejestrowana na portalu Funding & tender opportunities.

Szkolenie poprowadzi Joanna Niedziałek, ekspertka DKPK.

Obowiązuje rejestracja.

 

  • ABC wniosku projektowego w Horyzoncie Europa – część merytoryczna B, które odbędzie się 13 marca 2024 r. w godzinach od 10.00–14.30. Spotkanie poświęcone będzie części merytorycznej wniosku.

Tematem szkolenia będą działania typu:

  • Research and innovation actions (RIA) – działania badawczo-innowacyjne,
  • Inovation actions (IA) – działania innowacyjne,
  • Coordination and support actions (CSA) – działania wspierające.

Projekty RIA, IA i CSA występują przede wszystkim w drugim filarze Horyzontu Europa: Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa – Klastry tematyczne, w Misjach jak również w Szerszym uczestnictwie i wzmacnianiu Europejskiej Przestrzeni Badawczej oraz w Euratomie, znajdują się także w Infrastrukturach badawczych (FILAR I) i w Europejskich Ekosystemach Innowacji (Filar III).

Szkolenie poprowadzi Joanna Niedziałek, ekspertka DKPK.

Obowiązuje rejestracja.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Regiony na Horyzoncie – marzec z HPK Polska Poludniowo-Wschodnia

Informujemy, że z początkiem marca br. Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) działający w NCBR rozpoczął kampanię informacyjną Regiony na Horyzoncie.

Jej celem jest zaprezentowanie bogatej oferty wsparcia świadczonego w regionach przez Horyzontalne Punkty Kontaktowe (HPK), pokazanie sukcesów jednostek z danego regionu oraz zachęcenie lokalnych środowisk do głębszego zaangażowania się w program Horyzont Europa.

W ramach cyklu wydarzeń organizowanych przez HPK Polska Południowo Wschodnia oferuje następujące szkolenia:

 

 

 

Szczegóły oraz rejestracja na stronie HPK Polska Południowo-Wschodnia.

https://www.gov.pl/web/hpk-polska-poludniowo-wschodnia/aktualnosci

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i do skorzystania z niej.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Harmonogram konkursów 2024 – NCN, NAWA, NCBR

Poniżej przesyłam liki do harmonogramów konkursów NCBR, NCN oraz NAWA na rok 2024 r.

NCBR – Harmonogram konkursów 2024 – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

NAWA – Harmonogram naborów – NAWA

NCN – Planowany harmonogram konkursów w 2024 roku (ncn.gov.pl)

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

MINIATURA 8 na małe granty

Narodowe Centrum nauki ogłosiło konkurs MINIATURA 8, w którym naukowczynie i naukowcy z doktoratem mogą otrzymać granty na realizację pojedynczych działań naukowych. Budżet tegorocznej edycji konkursu to 20 milionów złotych.

Wnioski przyjmowane są do 31 lipca 2024 r. do godz. 16.00. Data rejestracji w systemie eCOP upływa 24 lipca br.

W konkursie można składać wnioski o realizację pojedynczego działania naukowego, które nie było wcześniej i nie jest obecnie finansowane z NCN ani z żadnych innych źródeł. Działanie naukowe może zostać przeprowadzone w formie badań wstępnych lub pilotażowych, kwerendy, stażu naukowego, wyjazdu badawczego lub wyjazdu konsultacyjnego. Ważną zmianą w tej edycji konkursu jest dopuszczenie możliwości realizacji działania w więcej niż jednej z wymienionych form, pod warunkiem, że jest to uzasadnione merytorycznie, niezbędne do realizacji działania i osiągnięcia założonych celów. Pojedyncze działanie można rozplanować na czas do 12 miesięcy, a jego budżet musi zmieścić się w przedziale od 5 tys. do 50 tys. zł.

Konkurs jest przeznaczony dla naukowczyń i naukowców, którzy chcą prowadzić badania podstawowe i dzięki realizacji pojedynczego działania przygotować założenia projektu badawczego, o finansowanie którego będą wnioskować w przyszłości w konkursach NCN lub w innych konkursach krajowych czy międzynarodowych.

W konkursie mogą uczestniczyć badaczki i badacze, którzy uzyskali stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2012 r. Okres kwalifikacji do konkursu przedłużają urlopy związane z opieką nad dziećmi, urodzenie dzieci lub okresy zasiłkowe związane z niezdolnością do pracy. Wśród warunków udziału jest również posiadanie w dorobku co najmniej jednej opublikowanej pracy lub co najmniej jednego dokonania artystyczno-naukowego. Osoba realizująca działanie musi być zatrudniona w jednostce w dniu złożenia wniosku, na podstawie umowy o pracę. Nie może mieć na swoim koncie żadnych grantów NCN, w których występowała w roli kierownika lub stypendysty/stażysty w konkursach ETIUDA, FUGA i UWERTURA. Laureatem konkursu MINIATURA można zostać tylko raz.

Wnioski konkursowe będą przekazywane do oceny na bieżąco, a wyniki będą ogłaszane w przedziałach miesięcznych.

Oceny merytorycznej wniosków dokonują członkowie zespołu ekspertów powołanego przez Radę NCN w konkursie MINIATURA 8. Ocena jest jednoetapowa, dla każdego wniosku eksperci sporządzają niezależnie trzy oceny na podstawie ustalonych kryteriów. Ostateczna decyzja dla pojedynczego wniosku zostanie wydana w ciągu pięciu miesięcy od jego złożenia.

Kontakt w Centrum Obsługi Projektów AGH: Barbara Syposz-Łuczak (tel. 32 59), Anna Ostafin (tel. 20 11), Barbara Wyżga (tel. 32 58), Aneta Futiakiewicz (tel. 53 17), Olga Warzecha (tel. 43 32)

Ogłoszenie o konkursie

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Granty na granty – promocja jakości IV (Horyzont Europa)

 

Przypominamy o trwającym naborze do przedsięwzięcia MEiN pod nazwą „Granty na granty – promocja jakości IV (Horyzont Europa)”.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki ubiegających się o granty finansowane ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej na realizację projektów w ramach programów badawczych Unii Europejskiej, w tym pracowników tych podmiotów, zaangażowanych w opracowywanie wysokiej jakości wniosków o przyznanie tych grantów, zwanych dalej „wnioskami projektowymi”.

Warunkiem udziału w przedsięwzięciu jest złożenie przez wnioskodawcę wniosku projektowego na wezwanie konkursowe Komisji Europejskiej, zwanej dalej „KE”, innego podmiotu przez nią upoważnionego albo Europejskiej Rady do Spraw Badań Naukowych (European Research Council), zwanej dalej „ERC”, w ramach bieżącej perspektywy finansowej.

 

Wniosek składa się w terminie 60 dni od dnia otrzymania ostatecznej oceny wniosku projektowego dokonanej przez KE albo zaproszenia do II etapu konkursu o grant ERC.

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: Granty na granty – promocja jakości IV (Horyzont Europa) – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Kontakt w sprawie przedsięwzięcia:

Wydział Finansowania Międzynarodowej Współpracy Naukowej
Departament Nauki
e-mail: grantynagranty@nauka.gov.pl.

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Konkurs FENG 1 „Ścieżka Smart” – przedłużenie terminu składania wniosków

Termin na składanie wniosków w naborze pn. Ścieżka SMART– Projekty realizowane w konsorcjach (nr naboru FENG.01.01-IP.01-005/23) zostaje wydłużony do 8 marca 2024 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 16.00).

Termin na złożenie wniosku w e-cop upływa 01.03.2024r.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

W dniach 15 grudnia 2023 r. do 8 lutego 2024 r. NCBR otwiera nabór w konkursie pn.: „Ścieżka Smart” w ramach priorytetu I „Wsparcie dla przedsiębiorców” Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG).

Dofinansowanie udzielane jest na realizację kompleksowych projektów obejmujących moduły: B+R, wdrożenie innowacji, infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja, kompetencje

W każdym module może wziąć udział maksymalnie 3 konsorcjantów.

W każdym module może uczestniczyć inny zestaw konsorcjantów.

Liderem konsorcjum może być wyłącznie przedsiębiorstwo.

Uczelnia występuje w roli konsorcjanta, może wziąć udział tylko w realizacji modułu B+R, a poziom dofinansowania do 100%

Termin składania wniosków może zostać skrócony, gdy wartość dofinansowania w złożonych wnioskach przekroczy 200% budżetu naboru.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych:
1 mln PLN – w przypadku modułu B+R realizowanego przez konsorcjum, w skład którego nie wchodzi duże przedsiębiorstwo;
2 mln PLN – w przypadku modułu B+R realizowanego przez konsorcjum, w skład którego wchodzi duże przedsiębiorstwo.

Z pełną dokumentacją konkursową można się zapoznać na stronie NCBR pod adresem:

https://www.gov.pl/web/ncbr/projekty-realizowane-w-konsorcjach-smart-konsorcja

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

LIDER XV dla młodych naukowców (zmiana terminu naboru wniosków)

Już po raz piętnasty Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoni młodych naukowców, którzy stając na czele własnych zespołów, poprowadzą projekty badawczo-rozwojowe w programie LIDER. Na realizację poszczególnych pomysłów można uzyskać grant w wysokości do 1,8 mln zł. 

NCBR zmieniło termin przyjmowania wniosków. Po zmianie nabór będzie trwać od 18 marca do 30 czerwca 2024 r. (do godz. 16.00).
Termin rejestracji w systemie e-COP upływa 23 czerwca br.

 

O wydarzeniu

Do konkursu mogą przystąpić: doktoranci/doktorantki, osoby przygotowujące rozprawę doktorską w trybie eksternistycznym, nauczyciele/nauczycielki akademickie nieposiadające stopnia doktora, osoby, które uzyskały stopień doktora nie wcześniej niż siedem lat temu.

Konkurs jest skierowany do przedstawicieli różnorodnych dziedzin naukowych, brak w nim ograniczeń tematycznych.

Liderki i liderzy rozwiną swoje kompetencje w samodzielnym planowaniu prac badawczo-rozwojowych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym, podczas realizacji projektów, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy.

Łączna pula pieniędzy, które NCBR przeznaczy na wsparcie projektów w XV konkursie LIDER, wynosi 80 mln zł. Projekty powinny obejmować badania o charakterze aplikacyjnym i prace rozwojowe.

Projekt musi być realizowany we współpracy z jednostką (np. uczelnią, instytutem Polskiej Akademii Nauk czy instytutem działającym w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz), która zatrudni kierownika projektu na cały okres realizacji projektu oraz pozostałych członków zespołu badawczego na okres ich pracy przy realizacji projektu.

Program LIDER, uruchomiony w 2009 r., jest najdłużej nieprzerwanie trwającym programem w ofercie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego realizacja przyczynia się do rozwoju karier naukowych oraz kompetencji młodych naukowców.

Szczegółowe informacje na temat konkursu

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zaproszenie na spotkanie webinarium nt. Partnerstw współpracy dla szkolnictwa wyższego w programie Erasmus+

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności serdecznie zaprasza na webinarium poświęcone Partnerstwom współpracy (Cooperation Partnerships) dla szkolnictwa wyższego, które odbędzie się 25 stycznia 2024 r. w godz. 12.30 – 14.45 w formule online za pośrednictwem aplikacji MS Teams.

W załączeniu przesyłamy program wydarzenia.

 

Cele szkolenia i materiały szkoleniowe

Webinarium ma na celu przedstawienie informacji o zasadach realizacji projektów i wnioskowaniu w konkursie 2024.

Termin składania wniosków o Partnerstwa współpracy mija 05 marca 2024, godz. 12:00 w południe (czasu brukselskiego).

Webinarium kierujemy m.in. do nauczycieli akademickich ze wszystkich dyscyplin naukowych oraz pracowników działów projektów i biur współpracy z zagranicą zainteresowanych realizacją projektów międzynarodowych o charakterze edukacyjnym.

W celu merytorycznego przygotowania się do udziału w spotkaniu przesyłamy Państwu linki do nagrań stanowiące materiał szkoleniowy. Prosimy o wnikliwe zapozanie się z materiałami, a w razie wątpliwości prosimy o sformułowanie pytań, które chcieliby Państwo zadać podczas webinarium. Pytania można również przesłać wypełniając ankietę rejestracyjną. W trakcie jednej z sesji szkolenia pracownicy Zespołu będą udzielać odpowiedzi na zadane/przesłane przez Państwa pytania.

Poniżej zamieściliśmy linki do nagrań:

  1. Charakterystyka Partnerstw współpracy
  2. Zasady finansowe
  3. Kryteria oceny
  4. Procedura wnioskowania
  5. Formularz wniosku

 

Informujemy, że na stronie internetowej są już dostępne formularze wniosków na ten typ projektów (symbol KA220-HED).

 

Rejestracja

 Rejestracja na webinarium trwa do 22 stycznia br. poprzez link: https://www.webankieta.pl/ankieta/1096772/spotkanie-informacyjne-nt-partnerstw-wspolpracy-w-szkolnictwie-wyzszym-konkurs-2024.html

Do osób zarejestrowanych zostanie wysłany link do spotkania po zamknięciu rejestracji.

 

Konsultacje indywidualne

Jednocześnie informujemy, że w dniach 12-14 lutego br. odbędą się konsultacje indywidualne dla potencjalnych wnioskodawców. Szczegóły dotyczące konsultacji zostaną Państwu przekazane w oddzielnej korespondencji.

Program spotkania 25.01.2024

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Konkurs SONATINA 8

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs SONATINA 8 skierowany do młodych naukowców (nie liczy się wiek metrykalny a etap kariery). Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów badawczych w ramach konkursu wynosi 20 mln zł.

Nabór wniosków trwa do 15 marca 2024 r. do godziny 16.00.

O wydarzeniu

Celem konkursu jest wsparcie kariery młodych badaczy poprzez stworzenie możliwości pełnoetatowego zatrudnienia i prowadzenia badań naukowych w Polsce oraz umożliwienie zdobycia wiedzy i doświadczenia podczas realizacji staży w wysokiej jakości zagranicznych ośrodkach naukowych.

Konkurs skierowany jest do osób, które posiadają stopień doktora uzyskany w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie trzech lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2023 r.) lub którym stopień doktora zostanie nadany do 30 czerwca 2024 r. Okres trzech lat może zostać przedłużony o przerwy w karierze naukowej.

Kierownik projektu musi mieć stopień doktora nadany w okresie od 1 stycznia 2021 r. do momentu złożenia wniosku lub będzie musiał zobowiązać się do uzyskania stopnia doktora do końca czerwca 2024 r.

Dla kierownika projektu badawczego obowiązkowe jest zaplanowanie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy o pracę, w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji projektu i innym niż podmiot, w którym kierownik projektu uzyskał stopień doktora. Kierownik projektu zobowiązany jest do zaplanowania i odbycia stażu zagranicznego trwającego od trzech do sześciu miesięcy w zagranicznym ośrodku naukowym.

Szczegółowe informacje, dokumentacja

PROJEKTY

Przezwyciężanie różnic w dostępie do technologii cyfrowych w Europie i Azji Południowo-Wschodniej” (akronim: ODDEA )

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie realizuje projekt dofinansowany w ramach programu Horyzont Europa pt. „Przezwyciężanie różnic w dostępie do technologii cyfrowych w Europie i Azji Południowo-Wschodniej” (akronim: ODDEA )
www.oddea.org

Okres realizacji: 2022-12-01 – 2026-011-30

Celem projektu jest umożliwienie współpracy pracowników naukowych i doktorantów w zakresie badań w dziedzinie digitalizacji, w tym w szczególności wymiany wiedzy, pomysłów i dostarczenia znaczących wyników oraz nawiązania dalszej współpracy badawczej w dziedzinie digitalizacji. Celem realizujących projekt jest przedstawienie nowatorskich (innowacyjnych) kierunków badawczych w szybko rozwijającym się obszarze nauki. Zagadnienia związane z cyfryzacją są przedmiotem zainteresowań naukowców na całym świecie. Świadczy o tym wciąż rosnąca liczba publikacji. Oczekiwania wobec transformacji cyfrowej są niezwykle wysokie, jednak w rzeczywistości istnieje znaczny opór przed jej wdrażaniem, a realizowane projekty transformacji cyfrowej często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. 

Kierownik Projektu ze strony AGH: dr Rafał Kusa
Wartość projektu dla AGH : 280 600  EUR   

WSPARCIE FINANSOWE W RAMACH PROGRAMU MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO POD NAZWĄ „PROJEKTY MIĘDZYNARODOWE WSPÓŁFINANSOWANE”

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie finansowe w związku z realizacją projektu pn.:Przezwyciężanie różnic w dostępie do technologii cyfrowych w Europie i Azji Południowo-Wschodniej (akronim: ODDEA )  w ramach programu Horyzont Europa MSCA Staff Exchanges, na podstawie umowy  zawartej  z z European Research Executive Agency (REA) o nr 101086381

Dofinansowanie: 300 253,00 zł

Nowy projekt „PRO-SLO. PRO-SLO PhD Winter/Summer School”

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie realizuje projekt dofinansowany w ramach programu Horyzont Europa pt. „PRO-SLO. PRO-SLO PhD Winter/Summer School”

Okres realizacji: 2023-10-01 – 2026-09-30

Celem projektu PRO-SLO jest wypełnienie luki pomiędzy działalnością w sektorze surowców a dyskursem gospodarczym, społecznym i etycznym oraz przygotowanie profesjonalnego personelu niezbędnego do zapewnienia społecznego przyzwolenia na działalność w tym sektorze (ang. Social Licence to Operate, SLO), poprzez szkolenie doktorantów i studentów drugiego stopnia mające na celu dogłębne poznanie złożonego procesu SLO i pełnienie roli ambasadorów przemysłu surowcowego. Podstawą projektu jest unikalne konsorcjum ekspertów SLO reprezentujących wszystkie strony trójkąta wiedzy (badania, edukacja, innowacje), którzy będą odpowiedzialni za przygotowanie szkoły PRO-SLO. Szkoła będzie zorganizowana przy wykorzystaniu innowacyjnych metod nauczania/uczenia się, uzupełnionych wyprawami terenowymi, eksperymentami behawioralnymi i ocenami opartymi na wyzwaniach. Nieformalna/formalna wymiana wiedzy będzie wspierana przez mentorów z przemysłu. Zgodnie z europejskim „Planem działań w dziedzinie edukacji cyfrowej”, szkoła będzie miała format asynchroniczny/synchroniczny z jasną ścieżką uczenia się. Szkoła PRO-SLO umożliwi doktorantom i studentom zrozumienie, refleksję, dyskusję, negocjowanie i rozwiązywanie wyzwań na różnych etapach procesu SLO. Po pomyślnym ukończeniu szkoły PRO-SLO, uczestnicy pozyskają wymaganą wiedzę, umiejętności i postawy kluczowe dla skutecznej realizacji zadań w zakresie złożonego procesu SLO. Przyniesie to nie tylko korzyści doktorantom i studentom, ale także społeczeństwu obywatelskiemu i sektorowi surowców. Wszystko to zostanie zapewnione dzięki atrakcyjności i elastyczności programu szkoły PRO-SLO, zarówno pod względem tematycznym, jak i pedagogicznym.

Kierownik Projektu ze strony AGH: dr hab. Joanna Kulczycka, prof. uczelni

Wartość projektu dla AGH : 57 081,00  EUR   

Projekt „Premia na Horyzoncie 2”

Przedmiotem przedsięwzięcia „Premia na Horyzoncie 2” jest wsparcie finansowe w związku z realizacją projektu pn. „RMsManager. Kurs dla menedżerów ds. surowców” w ramach programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji finansowanego z programu Horyzont 2020, na podstawie umowy nr 19057.

 Dofinansowanie: 96 447,00 zł

Całkowita wartość: 96 447,00 zł

Akronim Konto księgowe Kierownik Program Instytucja finansująca Data rozpoczęcia Data zakończenia Tytuł Rodzaj badania strona internetowa projektu
PRO-SLO 502.200.20060 Joanna Kulczycka HORYZONT EUROPA KE 1.10.2023 2026 PRO-SLO – Szkoła zimowa/letnia PRO-SLO PhD Edukacyje  
RAIL4EARTH 27.27.200.70110 Katarzyna Gdowska HORIZON-EU-RAIL KE 16.01.2023 2026 Sustainable and green rail systems Badawczy  
  68.10.200.04100 Grzegorz Ginda Doktoraty wdrożeniowe MEiN 17.11.2022 2026 Metodyka wdrażania metodologii Six Sigma w ramach przedsiębiorstwa projektowo-produkcyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem procesów dotyczących rozwoju produktu z branży motoryzacyjnej  Środki na naukę  
ODDEA 27.27.200.70100 Rafał Kusa ERDF Wspólny Sekretariat Europa Środkowa, Wiedeń 2022-12-01 2025 Przezwyciężanie wykluczenia cyfrowego w Europie Środkowej Rozwojowe  
PnH2 – RMsManager 68.68.200.70090 Joanna Kulczycka Premia na Horyzoncie MEiN 22.10.2021 06.08.2024 RMsManager. Kurs dla menedżerów ds. surowców  Rozwojowe  
 SpinLoop 38.68.200.04150 Rafał Rumin Programy Krajowe MEiN 12.05.2023 12.05.2024 Badania modeli infrastruktury tubowej oraz elementów konstrukcyjnych związanych z technologią Hyperloop w środowisku próżniowym. Podstawowe  
EO_SME 18.18.200.04090 Marcin Suder Miniatura 6 NCN 23.11.2022 23.11.2023 Wpływ warunków rynkowych na zmiany strategii i orientacji przedsiębiorczej przedsiębiorstw sektora MŚP  Podstawowe  
SPINAKER 12.72.200.87140 Joanna Kulczycka SPINAKER NAWA 01.06.2021 31.08.2023 Vacation learning at AGH for Sustainable Industry 4.0 Education Edukacyjne https://goz.agh.edu.pl/; https://vacation.agh.edu.pl/
Stypendium naukowe dla wybitnego młodego naukowca   Jakub Jurasz Stypendium naukowe dla wybitnego młodego naukowca MNiSW 10.08.2020 9.08.2023 Stypendium naukowe dla wybitnego młodego naukowca    
HEI-ETEIA 502.200.20050 Wojciech Kowalik KIC-HORYZONT 2020 EIT 01.07.2021 31.07.2023 Energy Transition Entrepreneurs in Action (ETEIA) – developing a supportive academic environment for the young talents Edukacyjne http://eteia.agh.edu.pl/
HYPERLOOP AGH 68.72.200.87150 Rafał Rumin Najlepsi z najlepszych MEiN 2.12.2022 30.06.2023 Udział i prezentacja badań oraz ich fizycznych rezultatów na ogólnoświatowej konferencji European Hyperloop Week – z projektem „AGH HYPERLOOP”  Podstawowe  
PnH2 – RMTechFlow 68.68.200.70080 Joanna Kulczycka Premia na Horyzoncie MNiSW 11.06.2021 11.06.2023 RMTechFlow: Współpraca na rzecz zaawansowanych materiałów i trasferu wiedzy Edukacyje  
PackAlliance  502.200.70070 Joanna Kulczycka ERASMUS+ EACEA 01.01.2020 31.12.2022 Europejski sojusz na rzecz szkolenia i współpracy w zakresie innowacji w kierunku zrównoważonego systemu opakowań Edukacyje https://www.packall.eu/ 
RMs Manager 502.200.20040 Joanna Kulczycka KIC-HORYZONT 2020 EIT 01.01.2020 31.10.2022 RMsManager. Kurs dla menedżerów ds. surowców  Edukacyje https://rmsmanagercourse.pl/
DIALOG 46.72.200.84450 Wojciech Kowalik Program Operacyjny Pomoc Techniczna 2014-2020 MR/MFiPR 4.12.2019 31.07.2022 DIALOG Działanie Innowacje Aktywność Ludzie Otwartość Gotowość Rozwojowe O projekcie (dialogkrynica.pl)
DMMS 03.03.200.04020 Waldemar Kaczmarczyk Programy Krajowe MNiSW 07.06.2019 31.12.2020 Decision Making in Manufacturing and Services Środki na naukę  
RMTechFlow 502.200.20030 Joanna Kulczycka KIC-HORYZONT 2020 EIT 01.01.2019 31.12.2020 RMTechFlow: Współpraca na rzecz zaawansowanych materiałów i trasferu wiedzy Edukacyje https://rmtechflow.eitrawmaterials.eu/ 
Stypendium naukowe dla wybitnego młodego naukowca 66.66.200.03780 Łukasz Lach Stypendium naukowe dla wybitnego młodego naukowca MNiSW 25.01.2018 31.12.2020 Stypendium naukowe dla wybitnego młodego naukowca    
IWK 502.200.85440 Joanna Duda Programu Operacyny Wiedza Edukacja Rozwój NCBiR 01.01.2018 21.12.2020 Interdyscyplinarny wymiar kompetencji  w krajowych inteligentnych specjalizacjach Edukacyje https://iwkwkis.zarz.agh.edu.pl/
ARTCademy 500.200.70060 Ewa Beck-Krala ERASMUS+ EACEA 01.11.2018 31.10.2020 Akademia sztuki i rzemiosł tradycyjnych – ARTCademy Edukacyje https://www.artcademy.eu;  
https://www.facebook.com/ArtCademy/ 
MoPED 502.200.70050 Katarzyna Gdowska ERASMUS+ EACEA 15.10.2017 14.10.2020 Modernizacja nauczania w szkolnictwie wyższym poprzez innowacyjne narzędzia edukacyjne Edukacyje http://mopedproject.eu/
CuBR III 17.17.200.03530 Maria Richert CuBR III NCBiR 01.05.2017 31.08.2020 Opracowanie kompleksowej technologii aktywnego i pasywnego zabezpieczenia antykorozyjnego instalacji wzbogacania rud metali nieżelaznych Badawczy  
Hyperloop 23.23.200.04000 Rafał Rumin Programy Krajowe NCBiR 21.03.2019 30.06.2020 Potencjał rozwoju i wdrażania w Polsce technologii kolei próżniowej w kontekście społecznym, technicznym, ekonomicznym i prawnym Rozwojowe  
WMOP 18.18.200.03980 Rafał Kusa Programy Krajowe NCN 29.03.2019 30.06.2020 Współpraca międzyorganizacyjna jako przejaw orientacji przedsiębiorczej  Podstawowe  
ZSPLIO 18.18.200.03400 Henryk Gurgul OPUS 10 NCN 15.06.2016 16.06.2020 Zmiany strukturalne w polskiej gospodarce: Wnioski z pierwszych dekad transformacji i perspektywy na kolejne lata  Badawczy  
Modelowanie nowych aplikacji ICAPM do szacowania kosztu kapitału spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – wpływ akcji groszowych i spekulacyjnych. 18.18.200.03410 Stanisław Urbański OPUS 10 NCN 09.06.2016 08.06.2020 Modelowanie nowych aplikacji ICAPM do szacowania kosztu kapitału spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – wpływ akcji groszowych i spekulacyjnych. Edukacyjne  
systemy kognitywne 18.18.200.03700 Lidia Ogiela Programy Krajowe NCN 04.07.2017 25.03.2019 Nowe klasy kognitywnych systemów zarządzania usługami i współdzielenia danych w Cloud Computingu Podstawowe  
POLONEZ1 29.29.200.7004  Anna Avdiushchenko POLONEZ1 NCN 01.11.2016 31.10.2018 The Circular Economy Conception Towards Ecoinnovations and Sustainability of Regions – Horizon 2020, Marie Skłodowska-Curie grant agreemen Badawczy http://www.ce4reg.zarz.agh.edu.pl/
GameHub 502.200.03170 Katarzyna Gdowska ERASMUS+KA2 EACEA 15.10.2015 14.10.2018 GameHub: University-enterprises cooperation in Game Industry in Ukraine Edukacyjne http://gamehub-cbhe.deusto.es/project/; https://projects.pnu.edu.ua/en/erasmus-ka2-projects-2/gamehub/
QRM4ETO 72.72.200.85430 Andrzej Macioł Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego MJWPU 01.10.2016 30.09.2018 QRM4ETO – opracowanie innowacyjnych procesów projektowania i produkcji na zamówienie (ETO – Engineer to Order) realizujących koncepcję szybkiego wytwarzania (QRM – Quick Response Manufacturing) Rozwojowe